Dwudziestolecie międzywojenne to okres pokoju pomiędzy pierwszą i drugą wojną światową, a więc w latach 1918 i 1939. Niektórzy twierdzą, że był to tylko czas na to, aby wymyślić nowe rodzaje broni, wychować nowe pokolenie na rzeź i ruszyć do boju, kontynuując wojnę, którą zawieszono w 1918 roku.
Rys historyczny dwudziestolecia międzywojennego
Pierwsza wojna światowa doprowadziła do upadku monarchie, które przez stulecia miały wysoką pozycję w Europie. Poszły w niepamięć dynastie Hohenzollernów, Habsburgów i Romanowów. Na gruzach tych mocarstw odrodziły się państwa narodowe. Traktat Wersalski z 1919 roku zakładał demilitaryzację Niemiec, narzucenie im niebotycznych odszkodowań na rzecz zniszczonych przez nich podczas Wielkiej Wojny państw oraz niepodległość Polski i Czechosłowacji.
Rola Józefa Piłsudzkiego w dwudziestoleciu międzywojennym Polski
W Polsce władzę zaczął sprawować Józef Piłsudski, który miał decydujący wpływ na politykę całej epoki i potrafił oczarować ogrom społeczeństwa. Jego zadanie nie było łatwe – musiał scalić w jedno państwo Polaków, którzy od osiemnastego wieku żyli pod trzema różnymi zaborami, używali innych walut i podlegali różnym prawom. Panowała jednak wszechobecna euforia – po 123 latach Polska odzyskała niepodległość.
Jednak to, co dla wielu było konferencją pokojową i odrodzeniem starego porządku, dla pokonanych agresorów było hańbą i poniżeniem. W Niemczech panowały bieda i głód, a w spektaklach teatralnych wycinano sceny posiłków, bo ludzie byli zbyt głodni, żeby je oglądać.
Dla wielu, zwłaszcza dla weteranów pierwszej wojny światowej, upadek kraju był czymś, czego nie byli w stanie znieść. Jednym z nich był Adolf Hitler, marzący o potędze własnego kraju. W 1923, inspirowany marszem na Rzym Mussoliniego, Hitler dokonał puczu monachijskiego. Przewrót nie powiódł się, partia NSDAP została zdelegalizowana w Niemczech, a młody buntownik trafił do więzienia, gdzie usiłował popełnić samobójstwo. Otrzymał jednak mały wymiar kary i w ciągu kilku miesięcy napisał „Mein Kampf”, przyszły bestseller. Z tej książki Niemcy, a później reszta Europy, mieli dowiedzieć się, jakie są poglądy nazistów na politykę wewnętrzną i zagraniczną, jak niezbędne dla Niemców jest pozbycie się Żydów oraz ekspansja na wschód. Prawdziwą tragedią jest to, że większość swojego programu Hitler miał zrealizować już za kilkanaście lat.
Dwudziestolecie międzywojenne – podsumowanie artykułu
Tymczasem dostał się do parlamentu, a w 1933 został kanclerzem Niemiec. W Rosji od 1917 roku rządzili bolszewicy, a cała reszta kontynentu starała się czerpać z życia jak najwięcej. W każdym mieście istniało mnóstwo kawiarni i kabaretów, publikowano tomiki poezji, oglądano filmu. W Polsce odkryciem poetyckim była grupa Skamandrytów, ale również Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i ekscentryczny Witold Gombrowicz. Rozkwit sztuki i radość odzyskania niepodległości miał trwać jeszcze tylko parę lat.
Więcej artykułów o historii Polski i świata znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl.